27 kwietnia 2015

3 tygodnie w łóżku z Filipem

Bardo Śląskie, fot. Internet

W Palmową Niedzielę pojechałam do Barda. Tam, tradycyjnie od lat,  w murach i na dziedzińcu klasztoru  przy Bazylice NMP, urządzany jest jarmark wielkanocny. Obszerne, pięknie sklepione korytarze klasztoru, liczne eksponaty muzealne, sąsiadująca światynia, wytwarzają świąteczny nastrój, sprzyjający wystawiennictwu, głównie zresztą nastawionemu na wyroby i rękodzieło regionalne.

Byłam bardzo zadowolona ze spotkania, ale fatalna pogoda, zimno i porywiste wiatry, a głównie chyba duże skupisko ludzi, przewijających się wśród stoisk, zrobiły swoje. Do domu wróciłam z wysoką gorączką. Tak, grypa. A w domu kichający na 1,5 metra i kaszlący Filipek. Więc zapakowałam nas oboje do łóżka. Do tego termofory, gorąca herbata z cytryną i przyprawami, aspiryna, a dla Filipka sinupret. Podawałam mu po ⅓ tabletki trzy razy dziennie. Zamierzałam leżeć przez trzy doby, niestety, skończyło się na trzech tygodniach.
I wątpię, czy bym wstała, ale z łóżka siła wyższa mnie wygnała.

Okazało się, że Dunieczka, która i tak ledwo życia się trzyma, sika na czerwono. No, to już alarm na całego i przymusowy wyjazd do weterynarza. A doktorów nasze koty mają w Dzierżoniowie, więc kawałek podjechać trzeba. I 20 kwietnia pojechałyśmy z Dunią i Felą, która też nie bardzo się czuła, szukać pilnej pomocy. Okazało się, że Duniulka ma klasyczne zapalenie pęcherza, a Felutka, niestety, zapalenie płuc. Oczywiście kroplówki dla obu, antybiotyki obowiązkowo. I jeżdżenie przez trzy kolejne dni na kontynuowanie kuracji. W międzyczasie Bazyl nabawił się zapalenia gardła, po swoim półtoradobowym ‘gigancie’, przy okropnej pogodzie. Oczywiście on także wylądował u weta i do dziś zażywa leki.

Tak więc człowiek obarczony obowiązkiem opieki nad zwierzakami absolutnie nie może pozwolić sobie na swobodne  leżakowanie, zajmowanie się sobą i swoim samopoczuciem, bo wtedy wszystko zaczyna się wymykać spod kontroli.

No, ale idzie ku lepszemu. Duni choroba opanowana, Fela czuje się lepiej, bo apetyt powrócił, Bazyl nie płacze z powodu bólu gardła, a Filipek co prawda jeszcze kicha, ale teraz najwyżej na pół metra. Przedwczoraj wszystkie miśki cały dzień na słoneczku się wygrzewały, i oprócz Duni, na noc nie stawiły się w domu. Wczoraj, za karę, miały areszt domowy; spanie i jedzenie, jedzenie i spanie. Ale i tak nie rwały się na dwór, bo padało. A dziś znów od rana na słońcu.

I jeszcze podjęłam ważną decyzję. Właściwie wbrew nakazowi jednego z wetów, aby Dunia przez co najmniej 3 miesiące była na diecie Royal Canin urinary, podaję jej (i wszystkim) surowe mięso, trochę masła, śmietanki i twarogu. Po prostu przechodzę na dietę BARF. To znaczy dla zwierząt. Bo sama nie jadam zwierząt;)


Doktorzy naszych kotów (fot. Przychodni)
lek.wet.Andrzej Bugaj

lek.wet.Aleksander Wróblewski
Dzierżoniów, ul. Brzegowa 81 d


13 komentarzy:

 1. u mnie stado zdrowe poza świerzbem w uchach, który wciąż wraca...

  OdpowiedzUsuń
 2. Skąd ja to znam...sama ledwo chodzę(chyba naciągnięte ścięgno), ale zwierzakom trzeba dać jeść i wypuścić je na dwór. To idę...trochę jak pingwin ale trudno..
  A u weta też średnio co 2 tygodnie bo niestety mam kocie stado białaczkowe. Pozdrawiam. Mirela

  OdpowiedzUsuń
 3. Stosujemy dietę Barf u naszych pięciu kotów (i u psów) od ok.3 może 4 lat i jest super. Przestały polować na ptaki i są w bardzo dobrej kondycji :) Weterynarka odradzała nam taki sposób karmienia, proponując oczywiście Royal. Powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że nie tylko kocie stado czuje się już dużo lepiej (co bardzo mnie cieszy) ale że i Ty mimo kłopotów wydobrzałaś i doszłaś do siebie po grypie.
  Trzymam kciuki za Was wszystkich, niech chróbska idą precz a co do diety ciekawa jestem efektów, sporo czytałam i ciągle się nad nią zastanawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Agato, tak świerzb to może być utrapieniem; wiem, bo nasz Rudolf także na to cierpiał, zwłaszcza latem, gdy uwielbiał się w tropikalnym słońcu przypiekać;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mirelo, to Cię wielce podziwiam, bo chore zwierzaki to podwójny, potrójny obowiązek.
  I sama się wylecz prędko; przecież od Ciebie te kocie istoty są uzależnione;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zielony Płocie, właśnie żałuję, że dotąd jedynie elementy BARF-u stosowałam, a nie konsekwentnie całość. Przekonana jestem, że to zdrowiej dla zwierząt i taniej(!) dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Basiku, tak, dzięki; zwierzaki jakby lepiej, a opiekunka znów się przyziębiła. Wczoraj do Kłodzka (też ładnie tam jest) jeździłam, pogoda fatalna, więc objawy znów grypowe;(

  Muszę Ci powiedzieć, że kotowate wcinają równo mięcho, i choć na razie tylko kurze filety, to nie zauważyłam, aby grymasiły czy wybrzydzały, jak dotąd, po puszkowym żarciu:) Tylko Filip zdecydowanie odmawia spróbowania twarogu;)

  OdpowiedzUsuń
 9. niedobrze, że wszyscy się pochorowali...
  dlatego Małgoś swoje kociaki każdego dnia nie wypuszczam tylko wtedy kiedy naprawdę jest ciepło !
  buziaczki i pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 10. Joasiu, zgoda, ale Twoje koty grzeczne są, dobrze ułożone i Ciebie słuchają. A moje to zwykła chuliganeria jest; rozwydrzone towarzystwo, robi co chce, jak chce i kiedy chce. I tak się cieszę, że w ogóle nas tolerują;)

  Ale już lepiej się czują.
  Pozdrawiam Cię.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się, że idzie ku lepszemu. Nieszczęścia chodzą parami. U Was jak widać lubią łazić gromadą. Nie wiem czy znasz tę stronę: http://www.barfnyswiat.org/index.php
  Chyba najlepsze miejsce o barfie. Nasza Kasieńka też miała pęcherzowe problemy. Na stałe stosowałam u niej urinodol. Przesyłam gorące całusy dla całej gromady:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ashko, gdzieś się zawieruszyła moja odpowiedź; pisałam Ci, że ta właśnie strona walnie przyczyniła się do decyzji o przejściu na dietę Barf.

  Mam nadzieję, że efekty będą zadawalające. Chociaż jak dotąd moje koty nie chcą słyszeć o żadnych wątróbkach, mielonych kościach czy skorupkach jaj:( Tylko mięsko, i absolutnie nie mielone. Ma być pokrojone;)

  Pozdrawiam Was serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 13. U nas mielone to jada tylko Pinio. Reszcie też muszę kroić. A czasami to i karmić z ręki po kawałeczku;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę;)