28 listopada 2011

Szlachetne zdrowieNadreński nasz Przyjaciel się rozchorował. Poważnie się rozchorował. Kiedy osoba bliska, serdeczna, na zdrowiu zapada to sami także chorzy się stajemy. Ze zmartwienia, z troski, a głównie z powodu tej niemocy okropnej, że zaradzić nie jesteśmy w stanie ani pomocy udzielić. Bo szpitala przecież nie mamy, nawet szpitalnego łóżka, a głównie to  wiedzy koniecznej brakuje.

Ratowanie zdrowia  akurat w Nadrenii postawione jest na najwyższym światowym poziomie. A my, między Wisłą i Odrą, nawet zamarzyć o podobnym traktowaniu chorych nie jesteśmy w stanie. Mówi się (u nas), że w ciągu 20 lat dogonimy cywilizacyjnie bogaty Zachód. No nie wiem, nie wiem. Raczej nie sądzę.

 Ale usługi medyczne i ich poziom to jedno, a wiadomość o chorobie człowieka, z którym łączą nas więzy serdeczne to już zupełnie co innego; coś osobistego, intymnego. Człowiek od środka kruszyć się zaczyna, byle co z równowagi go wyprowadza,  cieszyć się nie potrafi, a nawet wmawia sobie, że nie przystoi, wręcz nie wypada.

Z drugiej strony wiemy przecież, że tylko optymizm, tylko duże dawki dobrego nastroju, wyłącznie wiara w powodzenie prowadzonej terapii da efekt oczekiwany. Efekt powrotu do zdrowia.

Ale najważniejsze: Nadreńczycy to twardy naród. W pracy ciężkiej zahartowany. Zabawić też się potrafiący przednie. Dzielny i wytrwały.
Nasz Nadreńczyk, jako typowy tego narodu przedstawiciel, silny, pogodny i ufny we własne możliwości, po prostu zmierzy się z przeciwnościami i zwycięstwo ogłosi. I tego z serca Ci życzymy, Miły! Wtedy znów się spotkamy, będziemy śmiać się i wino pić. I śpiewać. Z radości.

6 komentarzy:

 1. czego ja znad Słupi szczerze wam zyczę i kciuki trzymam:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję,że Przyjacielowi nie jest nic bardzo poważnego i grożnego.Człowiek bywa bezradny wobec choroby ale wzruszająca jest Wasza troska-życzyc każdemu takich czułych przyjaciół.Trzymam z Wami kciuki za wyzdrowienie.pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję,że w tylu miejscach mi towarzyszysz-to dla mnie bardzo budujące i ogromnie miłe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też życzę z całego serducha szybkiego powrotu do zdrowia Nadreńczykowi a Wam dużo, dużo wiary, że wszystko się ułoży...
  dobrze, że się odezwałaś, bo już się martwiłam, że przychorowałaś...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kłopoty naszych przyjaciół są czasem i naszymi kłopotami.Myślimy o nich, przeżywamy i wczuwamy się w ich sytuację.Myślę,że choroba nie jest bardzo groźna i wszytko skończy się dobrze.Życzę tego z całego serca.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Małgosiu, z życzeniami świątecznymi biegnę do Ciebie, bo wnuki na święta przyjeżdżają i babcia bardzo zajęta będzie.
  Życzę Ci zatem:
  - marzeń, o które warto walczyć
  - wartości, którymi warto się dzielić
  - przyjaciół, z którymi warto być
  - nadziei, bez której nie można żyć
  ~~ Jola ~~
  Miłych świąt !!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Gosiaczku znów jestem, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę;)