25 grudnia 2016

Święta 2016Potrzebne są święta człowiekowi. I nieważne, czy i w co wierzy. Kochał świętować  zarówno poddany rzymskiego cesarza, afrykańskiego kacyka, jak i nasz praszczur słowiański - czciciel gajów, ruczajów, starych drzew i jezior.
Współczesne chrześcijaństwo, raczej mało uduchowione, pojmuje święta głównie jako usprawiedliwienie wielkiego zarabiania.
Szlachetne cele, no może, przy okazji. Miło jest przecież wykazać się dobroczynnością, nawet jeśli jest ona okazjonalna tylko.

W naszym domu, my agnostycy, czci nie oddajemy małemu Jezuskowi, o którym nawet nie wiadomo czy w ogóle się urodził, a już na pewno nie wiadomo, kiedy to faktycznie było. Ale co z tego?

Lubimy przecież te wszystkie obrządki, choinkę, opłatek, życzenia, karty świąteczne, upominki.
Nadto potrzebne są nam te czasowe podziały: przed świętami, na święta, w czasie świąt, po świętach. Wyznaczają, częściowo przynajmniej, nasze zadania, zdarzenia, plany, zamierzenia.

Tak, że słowami klasyka rzecz ujmując - plusów dodatnich😊 widzę w obchodzeniu świąt wszelkich, bardzo wiele. I tego życzę naszym miłym Czytelnikom, Przyjaciołom i Nie, także. A jakże, są święta😉

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę;)